[Foto] Uroczysta inauguracja wystawy „Byłem tu – Jezus”. Autorem niezwykłych fotografii jest ks. prał. dr. Janusz Bartczak.

Autor: Kinga Maślanka / 9 października 2019 / Galerie

[Foto] Uroczysta inauguracja wystawy „Byłem tu – Jezus”. Autorem niezwykłych fotografii jest ks. prał. dr. Janusz Bartczak.

„Byłem tu – Jezus. Turcja kolebką chrześcijaństwa”, taki tytuł nosi wystawa fotografii ks. prał. dr. Janusza Bartczaka prezentowana w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Została ona uroczyście zainaugurowana 7 października.

Świadkami tego wydarzenia byli: biskup włocławski Wiesław Mering, ks. bp Stanisław Gębicki, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego z księżmi moderatorami i wykładowcami, uczniowie i nauczyciele ZSK im. Jana Długosza oraz rodzice i przyjaciele autora fotografii.

W tematykę wystawy wprowadził ks. Bartczak. Wyjaśniając tytuł ekspozycji zaznaczył, że choć Jezus nie chodził po ziemi tureckiej, jednak, jak podaje Konstytucja o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II: Jezus obecny jest w Kościele pod postaciami eucharystycznymi, w sakramentach, słowie (por. KL 7). Taką właśnie obecność Jezusa starał się uchwycić fotograf. Przypomniał również znaczenie Turcji dla chrześcijaństwa: tutaj swoje listy pisał św. Paweł oraz działał św. Jan Apostoł. Apokaliptyczne listy do siedmiu Kościołów adresowane są do ówczesnych wspólnot chrześcijańskich działających na terenie obecnej Turcji. Podkreślił również, że to właśnie z tego kraju rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo na kontynent europejski. Autor podziękował swoim rodzicom i przyjaciołom, którzy przyczynili się do rozpoznania pasji którą pielęgnuje i rozwija.

Następnie głos zabrał ks. bp Wiesław Mering wskazując na bogactwo architektoniczne Turcji, które od wieków zachwyca podróżujących. „Są dwa miejsca, które trzeba zobaczyć koniecznie: Ziemia Święta, jako kolebka chrześcijaństwa i Turcja, która jest szczególnym punktem rozwoju religii Jezusowej”. Z uznaniem wypowiadał się o autorze niezwykłych fotografii, które przenoszą do miejsc oddających lokalny klimat. Na zakończenie Pasterz Diecezji życzył wszystkim odwiedzającym wystawę, aby stała się ona przyczynkiem do poszukiwania prawdy i piękne, uchwyconych na klatkach fotografii. Wystawa będzie czynna przez miesiąc. Wstęp wolny.

Inf. pras. Diecezja Włocławska

Foto: Radosław Wiankowski

Skomentuj ten wpis!Józef Bogusław Ziółkowski

8 miesięcy temu

A co z Izaakiem . Zawsze pomijanym.

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)