Co dalej z włocławską Nowoczesną?

Autor: Kinga Maślanka / 24 stycznia 2019 / Tylko TU

Co dalej z włocławską Nowoczesną?

Pierwsze informacje o Nowoczesnej we Włocławku pojawiły się w lutym 2016r., kiedy to nasze miasto odwiedziła Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (do maja 2018 w Nowoczesnej, obecnie Teraz!). Działalność lokalnych struktur do łatwych nie należała. Brak swoich przedstawicieli w Radzie Miasta dodatkowo potęgował trudności.

Pomimo tego w 2017 roku udało im się zebrać ponad 600 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącym finansowania IN VITRO z budżetu samorządu. W styczniu 2018r. przedstawiciele włocławskiej N podjęli decyzję o nawiązaniu współpracy z lokalnymi strukturami SLD. Niestety nie udało się -na podstawie decyzji władz wojewódzkich Nowoczesna do wyborów poszła ramię w ramię z  Platformą Obywatelską-co w sierpniu 2018 roku doprowadziło do rezygnacji ówczesnego przewodniczącego Jakuba Girczyc.

Jak wiemy w wyborach samorządowych Nowoczesnej udało się wprowadzić do Rady Miasta tylko jedną osobę, przewodniczącą – Agnieszkę Walczak. W kuluarach już prawie od samego początku po zmianie władzy koła słyszało się o zgrzytach. Szybka łapanka tuż przed wyborami i ich całościowy wynik sprawił, że część osób zaangażowanych podniosła głos w sprawie odwołania przewodniczącej  (red.Walczak sama złożyła rezygnację z funkcji). Słyszało się o jednym, dwóch konkurencyjnych obozach chcących przejąć władzę w lokalnych strukturach, co przy tak małej ilości członków wygląda, co najmniej dziwnie.

Agnieszka Walczak pytana o sytuację w kierowanych przez siebie strukturach stwierdza, że wszystko jest w prawidłowym porządku. Jej rezygnacja podyktowana jest natłokiem zadań i nie wynika z problemów personalnych.

Na dzień dzisiejszy z uwagi na duży ogrom pracy i oprócz tego, że chcę tworzyć biuro poselskie Nowoczesnej we Włocławku, złożyłam prośbę o rezygnację z funkcji przewodniczącej. Niestety ona nie została przyjęta przez przewodniczącego struktur w kujawsko – pomorskim, więc na dzień dzisiejszy nadal jestem przewodniczącą Nowoczesnej.

Nie udzieliła jednak, kiedy owe biuro powstanie i na ile rzeczywiście jego powstanie jest realne. Bardzo możliwe, że będzie to dokonane tylko w celu wypromowania potencjalnego kandydata w zbliżających się wyborach do Europarlamentu i naszych parlamentarnych

Wojciech Grabczewski zaangażowany lokalny działacz, członek rady krajowej również dementuje pogłoski wskazując, że obecne osłabienie spowodowane jest spowolnieniem powyborczych działań. Nie kryje, że coś jednak się dzieje i oczekuje na decyzję władz  wojewódzkich w Bydgoszczy:

Jeśli chodzi o panią Agnieszkę Walczak, to na chwilę obecną z tego, co wiem to jest ona zaangażowana w wiele funkcji na rzecz miasta, zasiada w wielu komisjach i mieliśmy taką koncepcję żeby ewentualnie w jakiś sposób ją zwolnić z pewnych zadań, ale to jeszcze będzie przedmiotem dalszych ustaleń. Czekamy też na decyzję Bydgoszczy, ponieważ też są wybory do zarządu kujawsko – pomorskiej Nowoczesnej z uwagi na to, że wiele osób po tych wyborach albo się nie dostało do rad albo zrezygnowali albo przeszli do partii Teraz. Czekamy na nowe dyspozycje zarządu kujawsko – pomorskiego.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że szeregi partii opuścił również sekretarz lokalnego koła.

Na chwilę obecną nie wiadomo, w którą stronę potoczą się losy Nowoczesnej. Czy uda im się wytrwać do wyborów parlamentarnych? Czy wystawią swojego kandydata? Zapewne dowiemy się wkrótce. Jedno jest pewne nie łatwa droga przed nimi, a lokalne konflikty na pewno będą stanowiły dużą przeszkodę.

Kinga Maślanka

 

 

Skomentuj ten wpis!Krzysztof Betliński

1 rok temu

Dla jasności przekazu Sekretarz lokalnego koła Nowoczesna Włocławek jest nadal członkiem koła i partii .Nowoczesna

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)