11 lutego poznamy wyrok sądu -będą ponowne wybory czy nie? Komisarz oddala w całości protest. Maciak uważa, że obywatele zasługują na powtórne, rzetelne wybory.

Autor: Kinga Maślanka / 28 stycznia 2019 / Tylko TU

11 lutego poznamy wyrok sądu -będą ponowne wybory czy nie? Komisarz oddala w całości protest. Maciak uważa, że obywatele zasługują na powtórne, rzetelne wybory.

28 stycznia w Sądzie Okręgowym we Włoclawku odbyło się kolejne posiedzenie w sprawie protestu wyborczego, złożonego przez Komitet Wyborczy Macieja Maciaka.

Przypomnijmy protest wyborczy został złożony, ponieważ zdaniem Macieja Maciaka zabrakło mu 2 głosów, aby zostać miejskim radnym. Maciak w wyborach samorządowych uzyskł 702 głosy, ale mandat z  okręgu „Małe Południe” przypadł  Piotrowi  Zwolińskiemu  z Koalicji Obywatelskiej (188 głosów)- zadecydowała Metoda D’Hondta, stosowana do podziału mandatów w systemach wyborczych.

Skład sędziowski z przewodniczącą Marią Woźniak na czele przesłuchał przewodniczących komisji na okoliczność pobrania i  dysponowania kartami do głosowania oraz sposobu rozliczenia się z tych kart z komisjami ds. ustalenia wyników głosowania.

Zanim jednak wyjaśnienia zaczęli składać przewodniczący, głos zabrał Komisarz Wyborczy Piotr Kozubowicz, który wniósł o oddalenie protestu wyborczego w całości.

Piotr Kozubowicz: W podniesionym proteście przez wnioskodawcę, zarzuty nie miały żadnego wpływu na ustalenie wyników głosowania w obwodach nr 26, 28, 30,32,35 oraz na ustalenie wyników wyborów do Rady Miasta Włocławek. Swoje stanowisko komisarz wyborczy oparł na podstawie analizy posiadanych dokumentów z wyborów tzn. protokołów z wyborów do Rady Miasta i protokołach w wyniku głosowania w obwodzie na listy, na kandydatów na radnych, sporządzonych przez obwodowe komisje wyborcze.

Podczas składania wyjaśnień, niektórzy przewodniczący komisji mówili, iż karty do głosowania nie do końca odliczyły się… Było kilka nieprawidłowości, które zostały odpowiednią adnotacją wpisane w protokole (np. brak jednego kompletu kart do głosowania po wyjęciu z urny – przypuszczenie, iż mógł on zostać wyniesiony na zewnątrz komisji ).

Maciej Maciak: Po dzisiejszym posiedzeniu okazuje się, że jednak coś, co wcześniej było czarne może być białe – w zależności od zmiany sytuacji. Tych nieprawidłowości było znacznie więcej , niż zapisane zostały one w protokołach. W międzyczasie dowiedziałem się o ciekawych sytuacjach  i tak np.w jednej z komisji, po pierwsym przeliczeniu  brakowało 30 kart do głosowania- po drugim przeliczeniu  ilość już się zgadzała. Tak więc sami sobie odpowiedzmy  na pytanie czy w okręgu Małe Południe- my obywatele, nie zasługujemy na powtórne, rzetelne wybory? Nie wiem, dlaczego pan komisarz jest taki pewny siebie, sam nie potrafi sensownie uzasadnić, dlaczego chce odrzucić nasz wniosek w całości, a jego uzasadnienia są słabe, nie podaje on żadnych konkretów.

Kinga Maślanka

 

 

 

 

 

 

Skomentuj ten wpis!© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)